OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grant w wysokości 462 840 zł otrzymało Miasto Radzyń Podlaski w ramach pierwszej rundy konkursu „Cyfrowa Gmina”. Wręczenie czeków odbyło się 15 listopada w Chełmskim Domu Kultury w Chełmie. Celem rządowego projektu ogłoszonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa jest wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych, podniesienia jakości świadczenia usług publicznych w gminach oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa.

Grant zostanie przeznaczony m.in. na zakup sprzętu i oprogramowania dla Urzędu, wdrożenie i modernizację e-usług (np.e-podatki), edukację cyfrową (szkolenia) dla pracowników urzędu, usługi informatyczne w zakresie wdrożenia, konserwacji i serwisu sprzętu informatycznego i oprogramowania oraz cyberbezpieczeństwo.
Pandemia koronawirusa i lockdown udowodniły, jak istotna jest możliwość zdalnego obsługi petenta oraz praca online. Cyfryzacja gmin nie tylko zwiększy dostępność do usług oraz konsultacji dla obywateli, ale także usprawni pracę samego urzędu. Cyfryzacja zapewni także wymagane normy bezpieczeństwa, zarówno w zakresie korzystania z narzędzi cyfrowych, jak i zarządzania dokumentami. Dzięki edukacji cyfrowej, pracownicy urzędu podniosą swoje kompetencje cyfrowe.
Kwota przeznaczona na granty projektu wynosi aż 708 133 729 zł. W pierwszej edycji mogły wziąć udział 733 gminy, kwota przeznaczona na 1 etap konkursu to 178 mln zł. pojedyncza gmina ma szanse na pozyskanie dotacji od 100 000 do nawet 2 mln złotych. Projekt zakłada dofinansowanie 100-procentowe.
Wniosek Miasta Radzyń Podlaski znalazł się w gronie tych, które zaproponowały najlepszy plan cyfryzacji obejmujący wdrożenie narzędzi informatycznych i sprzętu IT , edukację cyfrową urzędników, a także zapewnienie cyberbezpieczeństwa w instytucjach publicznych.

Przez admin