W sobotę 4 września 2021 r. o godz. 18.00 Sali radzyńskiej oranżerii wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych młodego pokolenia – CUORE PIANO TRIO w składzie: radzynianka Zuzanna Budzyńska – skrzypce, Jadwiga Roguska – wiolonczela i Szymon Ogryzek – fortepian. Koncertem „Perły zapomnianej muzyki polskiej”, który odbędzie się  z okazji ustanowienia przez Sejm RP roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja w 230. rocznicę jej uchwalenia, zainaugurujemy XXXVIII Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Patronat honorowy nad festiwalem objęli Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

Organizatorami wydarzenia są: Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim oraz Radzyński Ośrodek Kultury.

Kierownictwo organizacyjne: Agnieszka Jeż

Koncert dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wstęp jest bezpłatny, dzięki wsparciu finansowemu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Powiatu Radzyńskiego i Burmistrza Radzynia Podlaskiego oraz naszych niezawodnych darczyńców, do których należą: Spółdzielcza Mleczarnia „SPOMLEK” w Radzyniu Podlaskim, dr Gerard Sp. z o. o. w Międzyrzecu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski,  Hurtownia okien i drzwi VOBOS w Radzyniu Podlaskim, Welmax Paper Sp. z o. o. w Bezwoli,  POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka.

Wydarzenie można będzie obejrzeć na kanale YouTube Telewizji Radzyń.

Link do transmisji: https://youtu.be/sGBs56GfF8I

W ramach tegorocznej edycji Dni Karola Lipińskiego odbędą się jeszcze 3 koncerty:

 • 11 września 2021 r.o godz. 18.00  zapraszamy do hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim naKoncert Galowy w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Kameralnej Impressione pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego oraz solistów Mileny Lange – sopran i Adama Szerszenia – baryton. Wydarzenie poprowadzi Laura Łącz. (Bilety w cenie 25 zł do nabycia w ROK).
 • 24 września 2021 r. o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim wystąpią: Paulina Zielińska – flet i Tomasz Wojtaś – fortepian (wstęp wolny).
 • 9 października 2021 r. o godz. 18.00 w sali widowiskowej kina „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury w Radzyniu Podlaskim odbędzie się koncert kameralny z okazji 160. rocznicy śmierci Karola Lipińskiego w wykonaniu Trio Voytek Proniewicz & Roshko Brothers w składzie: Voytek Proniewicz – skrzypce, Adam Roszkowski – skrzypce i Jan Roszkowski – wiolonczela (wstęp wolny).

Obowiązują ograniczenia sanitarne  (prosimy o zabranie maseczek).

zapraszamy serdecznie


informacje o wykonawcach

CUORE PIANO TRIO

Jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych młodego pokolenia. Powstał w 2017 roku z inicjatywy studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Universität für Musik und darstellende Kunst Wien (MDW) w Wiedniu. Muzycy wchodzący w skład zespołu są stypendystami Rektora UMFC, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego “Młoda Polska”. Otrzymywali również stypendia Prezesa Rady Ministrów, Centrum Edukacji Artystycznej, a także Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Mimo młodego wieku muzycy zdobywają czołowe miejsca na międzynarodowych konkurach kameralnych takich jak: Quebec International Music Competition w Kanadzie (I nagroda w 2020), France Music Competition we Francji (I nagroda w 2020), International Chamber Music Competition “Artist of the Year” w Wielkiej Brytanii (I nagroda w 2020) czy 3rd Brilliant Talent Discovery Awards International Music Competition w Singapurze (I nagroda w 2019). W styczniu 2020 r. zespół zwyciężył również w International Music Competition for “Concert Tours to China” w Danii, dzięki któremu w sezonie artystycznym 2021/2022 odbędzie trasę koncertową w Chinach, gdzie podczas 10 recitali w największych salach koncertowych będzie prezentował perły zapomnianej kameralistyki polskiej.
W 2019 Cuore Piano Trio zwyciężyło w projekcie Instytutu Muzyki i Tańca “Scena dla Muzyki Polskiej”, dzięki czemu trio zainaugurowało cały cykl swoim debiutanckim recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a następnie w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Cuore Piano Trio swoimi recitalami inaugurowało takie wydarzenia jak 45. Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Z. Brzewskiego w Łańcucie (2019), XIV Rosyjsko-Polski Festiwal “Młodzieżowa Akademia Sztuki” w Moskwie (2018), na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza), czy Festiwal Mikstury Kultury w Warszawie (2017).
We wrześniu 2020 r. zespół dołączył do grona artystów reprezentowanych przez Polski Impresariat Muzyczny (organ IMiT działający pod patronatem MKiDN) i wziął udział w cyklu koncertów “Z klasyką przez Polskę”, mającym na celu umożliwienie dostępu do kultury wysokiej mieszkańcom małych miasteczek i wsi. Od stycznia 2021 zespół rozpoczął współpracę z prestiżową włoską agencją koncertową “Le Dimore del Quartetto”, która swoim muzykom zapewnia udział w prestiżowych kursach mistrzowskich, a także możliwości koncertowania we Włoszech i w innych krajach Europy.
W 2020 r. Cuore Piano Trio dokonało edycji nut Trio fortepianowego op. 5 Franciszka Lessla, które zostały wydane przez Wydawnictwo EUFONIUM jako premiera światowa. Młodzi muzycy są jedynymi studenckimi redaktorami Wydawnictwa. Trio systematycznie rozwija swoje umiejętności oraz poszerza repertuar podczas licznych kursów i lekcji mistrzowskich z profesorami takich jak Sergey Kravchenko, Ligija Triakina (Moskwa), Marialena Fernandes (Wiedeń), Michael Flaksman (Mannheim), Evan Rothstein (Londyn), Janis Maleckis (Ryga) czy Frank-Immo Zichner (Berlin).
W 2020 wytwórnia DUX wydała kolekcję 6 płyt przedstawiających najciekawsze prezentacje finalistów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, wśród których nagrania Cuore Piano Trio okazały się najliczniejsze. Płyty recenzowane były na portalu MusicWeb International m.in. przez Davida Barkera (o Trio op. 5 F. Lessla: “Jest jeszcze jedno nagranie tego trio, ale wątpię, aby mogło być ono lepsze niż to w wykonaniu Cuore Piano Trio”).
Bogate, jak na młody wiek, doświadczenie fonograficzne artystów potwierdza również fakt, że Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek nagrali wcześniej dwie płyty solowe:

 • “Ars Poetica” (2017; wydana przez UMFC w ramach wygranej w 10. edycji konkursu o stypendium Banku Société Générale),
 • “POLONAISES” (2018; wydana przez DUX dzięki dofinansowaniu MKiDN w programie IMiT “Muzyczny ślad 2018”).
  Za album “POLONAISES”, na którym zarejestrowano m.in. światową premierę 3 Polonezów op. 9 Karola Lipińskiego w transkrypcji na skrzypce i fortepian, duet Budzyńska-Ogryzek otrzymał prestiżową nagrodę polskiego środowiska muzycznego KORYFEUSZ MUZYKI POLSKIEJ 2019 w kategorii “Odkrycie Roku”. Płyta zebrała wspaniałe recenzje m.in.:
 • w luksemburskim magazynie PIZZICATO (“Młodzieńcza świeżość oraz umiejętności techniczne to kluczowe elementy ich gry”),
 • na francuskim portalu ResMusica (“Polonez Młynarskiego grany jest z dużą finezją, a także, podobnie jak w przypadku utworów Lipińskiego i Wieniawskiego, żywotnością, patosem oraz różnorodnością barw i nastrojów”),
 • na blogu Krytyka Niezależna (“Album ten dla każdego Polaka może być dumą i radością z dziedzictwa narodowego”, “Przyznam, że z ciekawością czekam na kolejne albumy tego duetu”).
  Album został również płytą miesiąca w JAZZ TV, a portal Era Jazzu nazwał Budzyńską i Ogryzka “Perfekcyjnym duetem”. Płyta wielokrotnie odtwarzana była na antenie Programu 1 i 2 PR, RDC czy France Musique. Zuzanna Małgorzata Budzyńska (ur. w Radzyniu Podlaskim) jest studentką koncertowej klasy skrzypiec pochodzącego z Lublina prof. Edwarda Zienkowskiego na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w Wiedniu, a także dyplomantką klasy skrzypiec prof. Andrzeja Gębskiego na UMFC w Warszawie (studia licencjackie ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. A. Gębskiego i dr Agaty Szymczewskiej). Zuzanna jest laureatką czołowych miejsc na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych m.in. w Polsce, Austrii, Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Bośni i Hercegowinie, Grecji, Kanadzie czy Singapurze, a także laureatką prestiżowej nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019 w kategorii “Odkrycie Roku”. Nagroda została przyznana jej w duecie z Szymonem Ogryzkiem (fortepian) za propagowanie muzyki polskiej, osiągnięcia na arenie międzynarodowej, a także za nagranie płyty “POLONAISES” (DUX 1523).
  Skrzypaczka jest laureatką stypendium dla najlepszych studentów Rektora UMFC, Banku Societe Generale, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Lubelskiego, Centrum Edukacji Artystycznej i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W marcu 2021 r. po raz drugi otrzymała prestiżowe stypendium MKiDN “Młoda Polska”.
  Zuzanna Budzyńska jest członkiem zespołu Cuore Piano Trio. Należy także do Polish Soloists – zespołu złożonego z najlepszych polskich instrumentalistów młodego pokolenia. Skrzypaczka prowadzi aktywną działalność koncertową. Występowała w Polsce (m.in. Filharmonie Narodowa, Lubelska, Świętokrzyska, Podkarpacka, WarmińskoMazurska), Austrii, Niemczech, Holandii, Francji, Rosji, we Włoszech i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jako solistka występowała z orkiestrami takimi jak Moscow Chamber Orchestra “Musica-Viva”, Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej, Płocka Orkiestra Symfoniczna czy Orkiestra Kameralna “Archetti”.
  Była koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej UMFC w Warszawie, a także drugim koncertmistrzem Warszawskiej Orkiestry Kameralnej im. Zenona Brzewskiego. Należała do orkiestry Janusza Wawrowskiego – Warsaw Players – w okresie istnienia zespołu, występowała również gościnnie ze szwajcarskim zespołem LGT Young Soloists. Koncertowała z muzykami takimi jak Krystyna Makowska-Ławrynowicz, Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Edward Zienkowski, Andrzej Gębski, Janusz Wawrowski, Grzegorz Skrobiński czy Edward Wolanin. Podczas Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim występowała czterokrotnie.
  W 2018 r. Zuzanna, wraz z Szymonem Ogryzkiem, wydała swoją debiutancką płytę dzięki wygranej w konkursie o stypendium Banku Societe Generale. Rok później duet wydał wspomnianą już płytę “POLONAISES”. Zuzanna jest finalistką konkursu Studencki Nobel 2017 oraz zwyciężczynią nagrody głównej konkursu “Droga na Harvard 2015” i członkiem Harvard Club of Poland.
  Skrzypaczka brała udział w wielu seminariach i kursach mistrzowskich, m.in. w Wiedniu, Zell am See (Austria), Goch (Niemcy), Lusławicach czy w Łańcucie, gdzie pracowała pod kierunkiem profesorów takich jak Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Szymon Krzeszowiec (Polska), Sergey Kravchenko, Ligija Triakina (Rosja), Wolfgang Marschner, Rosa Fain, Michael Flaksman, Frank-Immo Zichner, Tobias Koch (Niemcy), Michael Frischenschlager (Austria), Janis Maleckis (Łotwa), Patrick Judt (Szwajcaria), Evan Rothstein czy Simon Cartledge (Wielka Brytania). Brała udział w otwartych lekcjach mistrzowskich z Maximem Vengerowem.

Jadwiga Roguska rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w wieku 7 lat w Państwowej Szkole muzycznej I st. nr 3 im. J. Zarębskiego w Warszawie, w klasie p. Oriany Drachal-Paszkiewicz. Szkołę tę ukończyła z wyróżnieniem w 2010 roku. Naukę kontynuowała w klasie prof. T. Strahla oraz as. M. Szmyta w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie, którą także ukończyła z wyróżnieniem i otrzymała dyplom muzyka. W tym samym roku z najwyższą punktacją zdała egzaminy wstępne i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Od października 2020 r. jest także studentką Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w Wiedniu w klasie prof. Marii Sellner.
Jadwiga aktywnie koncertuje w kraju oraz za granicą jako solistka, kameralistka oraz muzyk orkiestrowy. Współtworzy Cuore Piano Trio, które prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Muzycy występują na scenach polskich i zagranicznych, koncertowali m.in. w Muzeum Sztuk im. Puszkina, Muzeum Domu Puszkina czy Ambasadzie Polski w Moskwie w ramach XIV Rosyjsko-Polskiego Festiwalu “Młodzieżowa Akademia Sztuki” w 2018 roku. Jadwiga powróciła na moskiewski Festiwal także i w 2019 roku z programem solistycznym oraz kameralnym.
Jako muzyk orkiestrowy wiolonczelistka kształci się biorąc udział w międzynarodowych projektach orkiestrowych takich jak m.in.: The World Orchestra, Baltic Academies Orchestra, Animato Foundation Orchestra czy Ljubjana International Orchestra. Intensywna działalność kameralna i orkiestrowa sprawiła, że w 2018 roku artystka zagrała ponad 40 koncertów w 13 krajach europejskich w salach tak prestiżowych jak: Wiener Konzerthaus (Wiedeń, Austria), Cankarjev dom w Ljubjanie (Słowenia), Liszt Academy Hall w Budapeszcie (Węgry), Universität der Künste w Berlinie (Niemcy), Muzeum Sztuk im.Puszkina w Moskwie (Rosja), Smetana Hall w Pradze (Czechy), Reducie – Słoweńskiej Filharmonii w Bratysławie (Słowacja), czy Lithuanian National Drama Theatre w Wilnie (Litwa). Od 2020 roku gra w orkiestrze Wiener Jeunesse Orchester, z którą koncertowała w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu oraz w ramach festiwalu „Carinthischer Sommer” w Villach (Austria). W Polsce wiolonczelistka występowała natomiast na scenie m.in.: Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Zamku Królewskiego w Warszawie, Pałacu na Wodzie oraz Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Studia Koncertowego S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Sali Koncertowej UMFC w Warszawie, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Filharmonii Podkarpackiej, Zamku w Łańcucie i wielu innych.
Wiolonczelistka uczestniczy w lekcjach mistrzowskich zarówno w Polsce jak i za granicą doskonaląc swoje umiejętności solistyczne, kameralne oraz orkiestrowe. Pracowała pod okiem światowej sławy profesorów takich jak: J. P. Maintz (Niemcy), A. Noras (Finlandia), K. Rodin (Rosja), C. Reichardt (Niemcy), M. Flaksman (Niemcy), R. Latzko (Austria), D. Severin (Szwajcaria), C. Bohorquez (Niemcy) czy G. Popp (Niemcy).
W roku akademickim 2020/2021 Jadwiga jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Wiolonczelistka była także stypendystką Klubu ZONTA Warszawa dla najlepszych studentek uczelni artystycznych oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2014-2016.
W 2019 roku Jadwiga ukończyła także studia germanistyczne I stopnia na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Szymon Ogryzek (ur. w Mikołowie) jest studentem koncertowej klasy fortepianu prof. Avedisa Kouyoumdjiana na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w Wiedniu, a także klasy prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej na UMFC w Warszawie. Jest absolwentem klasy fortepianu ś.p. prof. Lubow Nawrockiej w POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz prof. Joanny Ławrynowicz-Just na UMFC w Warszawie. Szymon to laureat czołowych miejsc na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych m.in. w Polsce, Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Bośni i Hercegowinie, Grecji, Kanadzie czy Singapurze, a także laureatem prestiżowej nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019 w kategorii “Odkrycie Roku”.
Pianista jest laureatem stypendium dla najlepszych studentów Rektora UMFC, Banku Societe Generale oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W marcu 2021 r. otrzymał prestiżowe stypendium MKDNiS “Młoda Polska”. Szymon Ogryzek jest założycielem zespołów Cuore Piano Trio i Budzyńska-Ogryzek Duo. Pianista prowadzi aktywną działalność koncertową. Występował w Polsce (m.in. Filharmonie Narodowa, Świętokrzyska, Podkarpacka, Warmińsko-Mazurska), Austrii, Francji, Rosji i we Włoszech. W sezonie artystycznym 2021/2022 Szymon Ogryzek wystąpi w duecie z Zuzanną Budzyńską podczas recitalu “Scena Młodych” w Sali Kameralnej NOSPR (koncert przeniesiony ze stycznia 2021 r. ze względu na zakaz organizowania wydarzeń z publicznością).
W 2017 r. duet Budzyńska – Ogryzek wydał swoją debiutancką płytę dzięki wygranej w konkursie o stypendium Banku Societe Generale. Rok później duet wydał wspomnianą już płytę “POLONAISES”. Szymon jest zwycięzcą unikatowego Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszego studenta Studencki Nobel 2020 w kategorii “Sztuka” oraz finalistą plebiscytu Parlamentu Studentów RP “Pro Juvenes”.
Pianista brał udział w wielu mistrzowskich kursach fortepianowych i kameralnych, m.in. w Wiedniu, Warszawie czy w Łańcucie, gdzie pracował pod kierunkiem profesorów takich jak Ewa Pobłocka, Zbigniew Raubo, Józef Stompel, Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jakowicz, Szymon Krzeszowiec (Polska), Dmitri Bashkirov, Ligija Triakina, Sergey Kravchenko (Rosja), Michael Flaksman, Frank-Immo Zichner, Tobias Koch, Barbara Szczepańska, Gotthard Popp (Niemcy), Michael Frischenschlager (Austria), Janis Maleckis (Łotwa), Evan Rothstein (Wielka Brytania) czy Fabio Bidini (Włochy). W latach 2017-2018 Szymon Ogryzek pełnił funkcję edukatora Zamku Królewskiego w Warszawie, prowadząc lekcje muzealne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zasiadał również w młodzieżowym jury IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach

Przez admin

5 1 głosować
Ocena artykułu
1 Komentarz
Najstarszy
Najnowsza Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
2 lat temu

To jedyny koncert naszego kompozytora Karola Lipińskiego. Polecam