Tomasz Młynarczyk, znana postać polskiego środowiska artystycznego, szczególnie znana ze swojej fotografii konceptualnej i eksperymentalnej, została nowym p.o. dyrektorem Radzyńskiego Ośrodka Kultury (ROK) w Radzyniu Podlaskim. Powołanie to jest następstwem rezygnacji poprzedniego dyrektora Roberta Mazurka.

Młynarczyk, urodzony w 1971 roku w Radzyniu Podlaskim, odegrał znaczącą rolę w życiu kulturalnym Polski Wschodniej. Jego prace często eksplorują skrzyżowanie kultur, tradycji i wiary w regionie. Jako instruktor ROK oraz założyciel i wieloletni prezes Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „KLATKA” Młynarczyk wniósł ogromny wkład w lokalną scenę artystyczną. O jego zaangażowaniu artystycznym świadczą liczne wystawy indywidualne oraz udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Jest laureatem kilku nagród krajowych i międzynarodowych. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego za zasługi dla sztuk wizualnych. Prace Młynarczyka znajdują się w prestiżowych zbiorach, m.in. Instytutu Teatralnego w Warszawie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Archiwum Państwowego w Lublinie i innych.

Radzyńskie Ośrodek Kultury może wiele zyskać na artystycznej wizji i przywództwie Młynarczyka. Jego nominacja jest świadectwem jego zaangażowania we wspieranie rozwoju kulturalnego i jego zdolności do wniesienia świeżej perspektywy do instytucji. Społeczność z niecierpliwością oczekuje nowych programów i inicjatyw, które pojawią się pod jego kierunkiem, jeszcze bardziej wzbogacając krajobraz kulturowy Radzynia Podlaskiego.

Tomasz Młynarczyk: Portret wizji artystycznej w fotografii

Tomasz Młynarczyk, urodzony w 1971 roku w Radzyniu Podlaskim, to nazwisko kojarzące się z głębią i kreatywnością na polskiej scenie fotograficznej. Jego przygoda z fotografią to nie tylko kariera, ale także pasjonująca eksploracja wizualnego opowiadania historii. Jako członek Okręgu Lubelskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i prezes-założyciel Radzyńskiego Klubu Fotograficznego Klatka, Młynarczyk ugruntował swoją pozycję znaczącej postaci w środowisku artystycznym.

Jego dorobek jest różnorodny i obejmuje fotografię abstrakcyjną, studia architektoniczne, migawki dokumentalne, widoki krajobrazów, kompozycje martwych natur, portrety, sceny industrialne, zdjęcia przyrody i reportaże. Ta wszechstronność odzwierciedla jego głębokie zaangażowanie w fotografowane obiekty i umiejętność uchwycenia istoty otoczenia.

Fotografia Młynarczyka wykracza poza zwykłe przedstawienie; to analityczny dialog z otaczającym go światem. Dokumentuje i bada wzajemne oddziaływanie kultur, tradycji i wyznań Polski Wschodniej, dając widzom szansę spojrzenia na świat przez jego pryzmat. Jego prace są świadectwem mocy fotografii w przekraczaniu granic i przekazywaniu uniwersalnych ludzkich doświadczeń.

Jego wystawy, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, cieszą się zainteresowaniem i uznaniem. Wśród nich godne uwagi są „Gdzie jest pałac?”, „Struktury, faktury, formy” i „Radzyń 7.00”. Wystawy te ukazują jego umiejętność odnajdywania piękna i znaczenia zarówno w przyziemności, jak i wspaniałości. Jego ostatnia wystawa „Światło i mrok” w Galerii Pomost DDK SM „Czechów” w Lublinie w 2024 roku to dalsza eksploracja światła i cienia, odkrywanie dualizmów, które definiują naszą percepcję.

Zasługi Młynarczyka dla fotografii zostały docenione licznymi nagrodami, w tym tytułem Fotografa Roku 2003 przyznanego przez Związek Polskich Fotografów Przyrody. Jego zaangażowanie w rzemiosło widać także w roli jurora w konkursach fotograficznych, gdzie współtworzy przyszłość polskiej fotografii.

Jego prace znajdują się w prestiżowych zbiorach, m.in. Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim, a także Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim i Kancelarii Prezydenta RP. Ta szeroka dystrybucja jego fotografii świadczy o ich znaczeniu kulturowym i szacunku, jaki zdobył ze strony rówieśników i opinii publicznej.

Zaangażowanie Młynarczyka w swoją sztukę znajduje odzwierciedlenie także w jego działalności edukacyjnej. Pełni funkcję instruktora kultury w Radzyńskim Centrum Kultury, gdzie wychowuje kolejne pokolenie fotografów. Jego wpływ wykracza poza najbliższą społeczność, inspirując fotografów w całej Polsce i poza nią.

Fotograficzna podróż Tomasza Młynarczyka to połączenie osobistej wizji i narracji kulturowej. Jego obiektyw rejestruje więcej niż tylko obrazy; oddaje historie, emocje i duszę fotografowanych przez siebie miejsc i ludzi. Kontynuując tworzenie i wystawianie swoich prac, Młynarczyk pozostaje kluczową postacią w świecie polskiej fotografii artystycznej, prawdziwym artystą, który widzi świat w wyjątkowym i przemieniającym świetle.

foto:FB.bocianpl

9948

Przez admin

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments