Dłuższe, cieplejsze dni, rozwijająca się zieleń i śpiew ptaków. Takie obrazki coraz śmielej wkradają się w krajobraz. Dzięki nim pierwsze chwile wiosny są świetnym momentem, by wybrać się na spacer. Niestety wiele terenów zielonych pokrywa nie warstwa śniegu zalegająca po zimie, ale śmieci. Każdy jednak może przyczynić się do poprawy kondycji naszego środowiska.
Zwierzęta budzą się z zimowego snu, a z południowych krajów powracają ptaki. Szarość powoli przechodzi we wiosenną zieleń – na krzewach i drzewach pojawiają się pierwsze liście i pąki kwiatów. Początek kalendarzowej wiosny i zachodzące za oknami zmiany zachęcają do spędzania czasu pośród przyrody. To dobry moment, aby zatroszczyć się o naturę, która szczególnie w tym okresie potrzebuje wsparcia.
Od wielu lat w działania mające na celu poprawę stanu środowiska włącza się coraz więcej osób. Wiosną walczą one z efektami bezmyślnej działalności człowieka. Jednym z nich są dzikie wysypiska, które tworzone są w polskich lasach, parkach i na łąkach. To wielki problem, na który zwracają uwagę dane prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny. Według nich jedynie w 2020 roku zlikwidowano prawie 10 tysięcy nielegalnych i niebezpiecznych dla środowiska instalacji.
– Odpowiedzialne podejście do kwestii wyrzucania odpadów to nie tylko obowiązek wszystkich, ale także szansa na lepsze jutro. W dalszym ciągu na niemal każdym kroku widać nowe, pozbawione jakiejkolwiek kontroli i nadzoru śmietniska. To prawdziwa plaga, a zarazem wielkie zagrożenie: ekologiczne, epidemiologiczne czy pożarowe. Dużym problemem są też walory estetyczne. Nikt przecież nie lubi spacerować po leśnych ścieżkach i parkowych alejkach w otoczeniu śmieci. A tak niestety się zdarza. I to nierzadko – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i inicjator powstania Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Co jednak istotne, każdy może sprawić, że nasze otoczenie będzie czystsze. Pomysłów na działanie jest wiele. Przede wszystkim samemu należy zwracać uwagą na własne zachowanie na łonie natury. Nie śmiecąc i dając dobry przykład znajomym oraz rodzinie – w szczególności dzieciom. Wzorce przekazywane najmłodszym często są przez nich powielane w dorosłym życiu. Podczas wycieczki do lasu czy parku warto również wyposażyć się w worek na śmieci i rękawice. W ten sposób, z zachowaniem ostrożności, można wykorzystać spacer do uprzątnięcia fragmentu polany lub zagajnika. Nielegalne śmietniska można także zgłaszać odpowiednim służbom. Specjalny formularz na swojej stronie internetowej udostępnia Główny Inspektorat Ochrony Środowiska: https://www.gios.gov.pl/pl/zglos-interwencje-formularz. W takiej sprawie można też zadzwonić na policję.
Wiosenne eko postanowienia
O środowisko możemy dbać nie tylko w odpowiedni sposób obchodząc się z odpadami, ale także zmieniając nasze codzienne postanowienia. Dobrą praktyką jest między innymi oszczędzanie wody, której natura szczególnie dużo potrzebuje wiosną. Pomóc w tym może m.in. korzystanie ze zmywarki. Podczas jednego zmywania pozwala ona na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu litrów kranówki. Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie perlatorów, czyli urządzeń ograniczających przepływ wody w kranach w kuchni i łazience. Z kolei do podlewania ogródka można wykorzystać deszczówkę, którą gromadzi się za pomocą dostępnych w sklepach, specjalnie dedykowanych pojemników.
Inną kwestią jest marnowanie żywności, do której produkcji zabieramy naturze wielkie areały ziemskie. Wzrost zapotrzebowania na nią powoduje, że roślinność i dziko żyjące zwierzęta mają coraz mniej przestrzeni na spokojną egzystencję. W tym kontekście dobrze pamiętać, aby z wielką uwagą podchodzić do zakupów spożywczych. Powinny one uwzględniać m.in. aktualną datę przydatności zgromadzonych w domu produktów oraz być poprzedzone starannie przygotowaną wcześniej listą. Dzięki temu ogranicza się kupowanie na zapas, przez co spada ryzyko wyrzucania jedzenia. To też dobry moment, aby zamiast nieekologicznych jednorazówek z tworzyw sztucznych korzystać z toreb wielokrotnego użytku.
– Codziennie każdy z nas podejmuje wiele decyzji, które mają realny wpływ na stan naszej planety. Ważne jest zatem, by kształtować od najmłodszych lat postawy proekologiczne w całym społeczeństwie. Jak widać, nadal wiele mamy do zrobienia w tym zakresie. Przykładem mogą być kraje skandynawskie, gdzie przywiązuje się olbrzymią wagę do zagadnień związanych z ochroną środowiska – wskazuje Felice Scoccimarro. W tym kontekście warto pomyśleć między innymi o mniej emisyjnych środkach transportu. Nadal wiele osób wybiera samochód, mimo że korzystną opcją – często również pod względem czasowym – jest transport publiczny. W ciepły dzień można też zadbać o swoje zdrowie i zdecydować się na spacer lub jazdę rowerem. To, w obliczu wysokich cen paliw, pozytywnie wpłynie na stan portfela