Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego zaprasza na kolejny koncert w ramach XXXVIII Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. W piątek 24 września 2021 r. o godz. 18.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim wystąpią: flecistka– Paulina Zielińska i pianista – Tomasz Wojtaś.

W wykonaniu pedagogów radzyńskiej i łukowskiej szkoły muzycznej usłyszymy prawdziwe muzyczne perełki: II Suitę orkiestrową h-moll BWV 1067mistrza baroku – Jana Sebastiana Bacha, Earth Takatsugu Muramatsu –japońskiego twórcy muzyki filmowej, Sonatę 1 amerykańskiego kompozytora Erica Ewazena, Hypnosisi Orange Dawn– najbardziej innowacyjnego flecisty w Wielkiej Brytanii Iana Clarke, Sonatę Medjugorską cenionego w świecie polskiego kompozytora Łukasza Wosia oraz Regrets and Resolutions Garego Schockera – bardzo popularnego wśród flecistów twórcy muzyki współczesnej.

Wstęp wolny  – obowiązują ograniczenia sanitarne  (prosimy o zabranie maseczek).

Patronat honorowy nad festiwalem objęli Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

Koncert dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wsparcia finansowego udzielili: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Radzyński, Urząd Miasta Radzyń Podlaski oraz radzyńskie firmy i instytucje: Spółdzielcza Mleczarnia „SPOMLEK” w Radzyniu Podlaskim, dr Gerard Sp. z o. o. w Międzyrzecu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski,  Hurtownia okien i drzwi VOBOS w Radzyniu Podlaskim, Welmax Paper Sp. z o. o. w Bezwoli,  POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka.

W finale tegorocznej edycji Dni Karola Lipińskiego wystąpi Trio Voytek Proniewicz & Roshko Brothers. 9 października 2021 r. o godz. 18.00 w sali widowiskowej kina „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury – w 160. rocznicę śmierci Karola Lipińskiego – zabrzmi muzyka wybitnego radzynianina.

Paulina Zielińska – flecistka, chórzystka, dyrygentka i pedagog. Ukończyła Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej, Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiowała dyrygenturę chóralną oraz flet a także Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – filię w Białymstoku, gdzie ukończyła studia magisterskie z fletu. Praktykę orkiestrową, poza studenckimi orkiestrami symfonicznymi i dętymi, zdobywała w wielu znakomitych zespołach takich jak: Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu, Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu, CoOperate Orchestra – wykonującą głównie muzykę filmową czy Polish Symphony Orchestra, z którą na przełomie lat 2017/2018 odbyła trasę koncertową po Chinach.

Jako chórzystka śpiewała w wielu najwyższej klasy zespołach takich jak: Polski Narodowy Chór Młodzieżowy (2013 i 2014) koncertując w największych miastach w Polsce oraz Portugalii, Zespół Wokalny Minimus, Chór Kameralny “Musica Viva” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu czy Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu (Paderewski Chamber Choir), z którym w latach 2013-2018, często jako solistka, zdobywała główne nagrody na najważniejszych konkursach chóralnych w Polsce i za granicą, w tym m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Turnieju Chórów LEGNICA CANTAT (2015), Grand Prix Greg International Choir Festival w Bergen, w Norwegii (2016), Grand Prix 25. International Choir Festival and Competition of Sacred Music CANTATE DOMINO w Kownie na Litwie (2017) oraz wyróżnienie na Konkursie Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu (2018).

Od r. 2018 jest członkiem chóru projektu “Queen Symfonicznie”, z którym wystąpiła na ponad 50 koncertach niemal we wszystkich największych salach koncertowych w Polsce.

Prowadzi klasę fletu w PSM I st. w Radzyniu Podlaskim a także klasę fletu oraz chór w PSM I st. w Łukowie.

 

Tomasz Wojtaś – pianista, pedagog związany z ziemią radzyńską. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w PSM I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim w klasie prof. Z. Pietrzaka, gdzie pracuje obecnie jako nauczyciel fortepianu i akompaniator.  Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu prof. T. Chmielewskiego. Laureat II nagrody na XIII Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej. Jako pianista towarzyszący był wielokrotnie nagradzany za wyróżniający akompaniament na konkursach i przesłuchaniach ogólnopolskich. Dyrektor PSM I st. im. Mieczysława Karłowicza w Łukowie. Jako solista i kameralista koncertował w kraju i za granicą (Francja, Litwa). Wielokrotnie występował podczas wcześniejszych edycji Dni Karola Lipińskiego, a jego interpretacje (zwłaszcza muzyki F. Chopina) cieszyły się dużym uznaniem publiczności.  

Przez admin